Ödeme
Ön Ödeme
Otel Transferi
Evet
Rehberlik
Evet
Saat
09:30 – 16:30
Tur Günleri
Her Gün
Yemek
Öğle Yemeği

Kapadokya Kızıl Vadi Yürüyüş Turu etkinliğimize katılmak, birbirinden eşsiz manzaralar eşliğinde Kapadokya’nın en meşhur vadilerinden birini derinlemesine keşfetmek açısından mükemmel bir programdır. Bu turda size eşlik edecek profesyonel rehberler sayesinde, attığınız her adımda birikimle dolucaksınız.

Onların varlığına ek olarak, Kızıl Çukur Vadisi’nde yürüyüş programımıza kayıt yaptırırsanız, yol boyunca rastlaşacağımız ve Hıristiyanlık açısından önemli izler taşıyan nefis kaya oyması kiliseler ve tarihi geçmişleri sizi çok şaşırtacak. Yeraltı şehirleri hakkında da bolca bilgi edineceksiniz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Transfer

Öğle Yemeği

Müze Girişleri

Sigorta

Rehberlik

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar

İçecekler

Kızıl Vadi’de Yürüyüş Başlasın

Sizi kaldığınız otelinizden tam donanımlı konforlu aracımızla aldıktan sonra, Kapadokya Kızıl Vadi Yürüyüş Turu programımızdaki ilk noktaya ulaşmak için yola çıkacağız.

Bu nefis vadi, manzara fotoğrafçılığının belki de en unutulmaz örneklerini ortaya koymak için gerekli olacak birbirinden tuhaf ve etkileyici peri bacalarına sahip olması nedeniyle Kapadokya sınırlarında oldukça popüler bir yerdir.

Ancak, elbette, bu doğa harikası yalnızca fotoğrafçılık için önemli değildir. Bu noktada öğrenilecek ve görülecek çok şey de vardır. Örneğin buradaki kaya oluşumları kırmızımsı renktedir; hatta, tam da tahmin edebileceğiniz gibi vadinin adı da buradan gelmektedir. Bu vadide kayalardan yapılmış bir kırmızı gülün içine yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

Özellikle gün batımı, ufuktan kayalara veya kayalardan ufka yansır gibi durduğundan, özellikle o özel anlarda daha da güzel olur manzaranız.

Çavuşin

Kızıl Vadi’ de tam 4 kilometre yürüyüş yaptıktan sonra Kapadokya’nın en özel bölgelerinden biri olan Çavuşin’e ulaşacağız.

Çavuşin hem dünya hem de Türkiye için Hıristiyanlığın gelişimi ve bilinmeyen bazı yönleri hakkında harika bir bilgi kaynağıdır. Araştırmalara göre MÖ 56’da bazı Hristiyan din adamları burada yaşamışlardı: Romalıların baskılarından sonra Çavuşin’e kaçmışlar. Daha sonra ise burada tıpkı solucanlar tarafından yenmiş yapraklar gibi duran kaya oyması şapellerde yaşamışlar… İşte bu şapellerde saklanarak tanrılarına ve İsa’ya dua etmişlerdir.

Bu alanda Hıristiyanlığın yayılması yoğun ve hızlı olmuştur. Romalılar resmi olarak Hıristiyanlığı benimsemeyi seçtiklerinde ise buradaki keşişler onlardan saklanmak zorunda olmadan kiliseler inşa etmeye başlamışlardır. Vaftizci Yahya Kilisesi de bunun ilk örneğidir. Kısacası, tüm ihtişamı ve tarihsel geçmişi ile Çavuşin kendisini keşfetmenizi bekliyor olacak!

Kızıl Vadi’de yürüyüş programımızın tüm bu bilgilendirici, eğlenceli, heyecan verici dakikalarından sonra hepimiz kaybettiğimiz ve başka yerleri görmemiz için gerekli olan enerjiyi sağlayacak lezzetli bir öğle yemeği yiyeceğiz.

Öğle yemeğimiz boyunca dünyanın en nefis mutfaklarından birinin, yani Türk mutfağımızın; manzarayı süsleyen kayaların, bacaların, tozlu yolların, vadilerin ve elbette balonların tadını çıkaracaksınız!

 Özkonak (Kaymaklı) Yeraltı Şehri

Nevşehir’in bir ilçesi olan Avanos’ta yeraltı dünyasına açılan bir kapı vardır. Bu kapı Hades’ten değil, kendilerini korumaya çalışan eski insanlardan günümüze armağan edilmiştir.

Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehri olan Özkonak Yeraltı Şehri, M.Ö. 400 yılına (özellikle Bizans dönemine) dayanmaktadır. Bu dönemde yaşamış olan insanlar tarafından “tofu” cinsi kayalardan oyulmuş ve şekillendirilmiştir.

Bunun ana nedeni de kendilerini istilalardan ve savaşçılardan korumak istemeleriydi; hatta şehrin koridorlarında tuzaklar bile kullanmışlardır. Lakin hiç merak etmeyin: Artık şehrin koridorlarında hiç tuzak bulunmamaktadır. Yani bu büyük mabedin bölümlerini özgürce görebilir, rehberimizden de ilgili bilgileri dinleyebilirsiniz.

Güvercin Vadisi

Bir sonraki durağımız olan Güvercin Vadisi’nin üzerinde, muhteşem manzarasıyla sizi etkilemek için balonlar gökyüzünü süslemektedir: Burada Kapadokya’nın en popüler seyahat ve fotoğrafçılık noktasında kendinizi bulacaksınız. Güvercin Vadisi, ayrıca turumuzdaki başka bir yürüyüş noktasıdır.

Burada, kayalara oyulmuş binlerce antik güvercin yuvası bulacaksınız ve bunlar 9. yüzyıldan beri bölgeyi süslemektedir. Dönemin bölge halkı güvercin dışkısının bağcılık için etkili bir gübre olduğunu fark edip evlerini bu yuvaların yakınına inşa etmişlerdir.

İşte tüm dağı süsleyen bu oyulmuş yapıların çarpıcı bir görünümü vardır. Ve bugün bile etrafta uçan çeşitli güvercinlerin atalarının ruhlarını koruduğuna inanılmaktadır.

Ortahisar Kalesi

Kapadokya Kızıl Vadi Yürüyüş Turu etkinliğimizin son durağında Kapadokya’nın en yüksek noktalarından biri olan Ortahisar Kalesi’ni (1200 metre rakım ve 86 metre yükseklik) ziyaret edeceğiz.

Devasa boyutlarına ek olarak bu yapı Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından bir kale olarak kullanılmıştır.  Dolayısıyla bölgenin tarihi ve kültürel hikayesini taşıması açısından da önemli bir yere sahiptir.

Kalenin bir zamanlar savunma için etkili olan stratejik konumu, artık Ortahisar semtini, balonları, kahverengimsi tuhaf manzaraları ve elbette ünlü peri bacalarını seyretmek için hizmet vermektedir. Ve hazır peribacalarından bahsetmişken, Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın en büyük peri bacasıdır.

Bize Katılın 

Buradaki ziyaretimizle unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız. Kızıl Vadi Yürüyüş turumuz ilginizi çektiyse, bizimle online olarak iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız!

Arkadaşlarınla Paylaş

Müşteri Yorumları

5 yıldız 0 0 %
4 yıldız 0 0 %
3 yıldız 0 0 %
2 yıldız 0 0 %
1 yıldız 0 0 %

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok.

İlk yorum yapan siz olun! “Kapadokya Kızıl Vadi Yürüyüş Turu”

İzin verilen dosya uzantıları: jpg,png,jpeg. The max size allowed is : 8 MB.