Bodrum Koyları

Bodrum koyları, (daha mütevazı olmak gerekirse pek çoğu) tertemiz suları, göz alabildiğine uzanan manzaraları ve mis gibi doğasıyla Bodrum’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin her daim favorisi olmaya hak kazanmıştır.

Tam tersi nasıl mümkün olabilir ki zaten? Benzersiz bir yaz tatili arayışında olan tatilciler için benzersiz fırsatlar sunan bu koylarda yüzmek ve güneşlenmek onlara tam da aradıkları ve hak ettikleri şeyi sağlamaktadır.

Peki ama isimleri nedir bu koyların, biliyor musunuz? Bazılarını seyahat yayınlarından, bazılarını internetten, bazılarını tecrübelerinizden ya da sizden önce davranıp rotasını Bodrum’a çevirmiş gezginlerin tecrübelerinden faydalanarak öğrenmiş olabilirsiniz. Belki de konuya dair hiçbir fikriniz yoktur.

Her durumda da oldukça şanslısınız: Bu yazımızda Bodrum’a gelmişken uğranmadan dönülmemesi gereken koyları sizin için listeledik ve onları eşsiz kılan yönleriyle ele aldık. Belki bir gün bu yazıda tanıyacağınız tabiat harikalarını ziyaret etme ve bizlere şahsen hak verme fırsatınız olur…

O halde, Bodrum’a ve onun inci koylarına hoş geldiniz!

Göktürkbükü Cennet Koyu

Göktürk’e birkaç km mesafede bulunan ve Gölkoy ve Türkbükü isimlerinin birleşiminden ismini alan bu koyun en çarpıcı özelliği adının (yani “cennet” kısmının) hakkını sonuna kadar vermesidir diyebiliriz: Zira her ne kadar ulaşımı birazcık zorlu olsa da bu sayede yoğun kalabalıklardan uzak oluşu onun tertemiz kalmasına ve güzelliğini hiç kaybetmemesine sebep olmuştur.

Bir diğer deyişle ancak bir cennete yakışan mavilikteki ve berraklıktaki suları burada bulabilirsiniz.

Dahası, denizinin içi de plajı da incecik bir kum tabakasıyla kaplıdır.

Bitez Koyu

Bodrum Merkez’e yakınlığıyla bilinen ve tam da bu nedenle bir hayli meşhur olan bu koy havalar ısındığı gibi tatilci akınına uğramaya başlar. Kolay erişilebilir lokasyonu, bol kumlu sahilleri ve sıcacık denizi işte bu popülerliğin arkasındaki en belirgin sebeplerdir.

Ayrıca bu koyun kıyısı boyunca pek çok tesis bulunmaktadır ve buralardan alışveriş yapabilir, yiyecek ve içecek temin edebilirsiniz.

bitez koyu

Peksimet Koyu

Bodrum’a 22 kilometre uzaklıkta olan Peksimet Koyu en sessiz sakin, en huzur dolu Bodrum koyları arasındadır. Tabii ki bunun temel nedeni koyun Bodrum’a olan ve uzak sayılabilecek mesafesidir; fakat güzelliğini bir kere görenler onca yol gittikleri için bir an bile pişmanlık duymazlar.

Sığ kıyıları sebebiyle çocuklu aileler tarafından da oldukça beğenilen ve güvenli bulunan bu koyun denizi tertemiz ve cam gibidir. Kumsalı da altın renkli kumlarla bezenmekle birlikte bu kumlar denizin dibine kadar ilerlemektedir. Ayrıca plajında şemsiye ve şezlonglar bulunmaktadır.

Gerenkuyu Koyu

Gerenkuyu Koyu, Bodrum Merkez’e 15 km mesafede bulunmaktadır ve buraya ulaşmak için yaklaşık olarak 18 dakika kadar bir araç yolculuğu yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle kampçıların ve ailelerin uğramayı tercih ettiği bu koyda ise tesis bulunmamaktadır.

Yüzerken ferahlamayı sevenler için bir tabiat harikasıdır bu koya vuran deniz: Suları biraz serindir, fakat sizi uykulu halinizden kolaylıkla ayıltır. İki plajlı bu koy sükûnet, dinginlik ve arınma arayan tatilcilerin gözdesi olmayı başarmıştır.

Bilinirliği ve popülaritesi ise gün geçtikçe artmaktadır.

gerenkuyu koyuKargacık Koyu

Pabuç Burnu ile Kara Burun arasında yer alan bu koy pek de bilinmemektedir; çünkü ulaşımı biraz meşakkatli ve yorucu olabilmektedir. Zira buraya giden yol pek de düzgün olmadığından hem yavaş hem de temkinli gitmeniz gerekmektedir. Hatta burada bir not olarak aracınızı ekstra özenli kullanmanızı tavsiye etmek isteriz.

Fakat “Güzelliği ve doğallığı tüm bu maceraya değer mi?” diye soracak olursanız yanıtımız “kesinlikle evet” olacaktır.

Kargacık Koyu’nun denizi az tuzlu, serin, çarşaf gibi ve bir hayli berraktır. Plajı ise tamamen kumlardan oluşmaktadır. Zaten az önce de bahsettiğimiz gibi gidişi zor olduğundan pazar günleri bile az sayıda misafir ağırlar. Bu da onun her daim temiz ve doğal olmasını sağlamıştır.

kargacık koyu

Yalıkavak Koyu

Bodrum’un en popüler ve bir o kadar lüks gezi noktası olan Yalıkavak Koyu, şahane ormanlık manzaraları, kıyıya yanaşmış şık yat ve tekneleri ve birbirinden leziz balık restoranları ile bilinen ve sıklıkla tercih edilen yüzme ve güneşlenme merkezidir. Tüm bu popülaritesine rağmen ise denizi tertemiz bir şekilde önünüze serilmektedir.

Hem tabiatın güzelliklerini hem de şıklığı sonuna dek deneyimleyebileceğiniz bu koy ayrıca Yalıkavak Yeldeğirmenleri’ne de oldukça yakın bir mesafededir. İlgilenirseniz kısa bir sürede bu etkileyici yapıları keşfedebilirsiniz.

Gümüşlük Koyu

En güzel Bodrum koyları arasında yer alan Gümüşlük Koyu’nda güneşi batırmak kadar güzel bir aktivite var mıdır Bodrum’da bilemiyoruz doğrusu. Zira engin mavilikte ve berrak sularda göğün sıcacık renkleri yansırken içiniz ısınır ve bu hoş görüntü karşısında huzurla dolarsınız. Tabii ki yalnızca bir manzara değil, daha pek çok şey sunar Gümüşlük Koyu.

Myndos Antik Şehri‘nin kalıntıları üzerine kurulmuş bu koy, tarihin dokusunu barındırır. Bununla birlikte ise bir arkeolojik sit alanı olduğu için etrafına ve gümüşi sularına el değmemiştir: Çevrede tesis de bu nedenle bulunmamaktır.

Bu nedenle bu koyda kolaylıkla aradığınız doğallığı ve temizliği bulacaksınız, ayrıca bir hayli keyifli ve sakin bir zaman dilimi geçireceksiniz.

gümüşlük koyuBağla Koyu

Bodrum tekne turları güzergahlarını süsleyen en güzel koylardan biri Bağla Koyu’dur ve tüm ihtişamıyla bu listede adını duyurmaya hak kazanmıştır. Bodrum’a 14 kilometre uzaklıkta bulunur.

Etrafındaki tepeleri beyaz Bodrum evleriyle süslü olan bu turkuaz denizli koyda huzur dolu bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca yine burada en sevilen tatil aktivitelerinden biri olan kamp yapabilirsiniz; Bağla Koyu kampçılık için oldukça uygundur.

Akyarlar Koyu

Bodrum’un pek de içlerinde olmayı tercih etmezseniz onun uç taraflarında yer alan Akyarlar Koyu’nu ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle uzun süreli bir yüzme planınız varsa, yani gününüzü bol bol denize karışarak geçirmeyi düşünüyorsanız bu koyu mutlaka listenize eklemelisiniz. Zira Akyarlar pırıl pırıl suları ve çarşaf gibi dokusuyla size muhteşem bir dinginlik ve rahatlık kazandıracaktır.

Bu koyun bir avantajı da çevredeki sitelerin şezlong ve şemsiyelerini ücretsiz olarak kullanabilme şansına sahip olmanızdır. Böylece keyifli ve uzun soluklu bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

Akvaryum Koyu

Bodrum’da çeşitli tekne turlarına katıldığınızda mutlaka ziyaret edeceğiniz bir koy olan Akvaryum Koyu, adını tam olarak sembolize etme yeteneğine sahiptir: Cam gibi suları yüzünden teknenin güvertesinden bir an önce atlayıp derinliklere karışmak istersiniz.

Ayrıca berraklığı ve dinginliği ile de size muhteşem bir yüzme deneyimi kazandırmaktadır. Burada renklerin geçişini çıplak gözle görebilir ve el değmemişliğine bir hayli şaşırabilirsiniz!

akvaryum koyuBodrum Koyları Keyfi En İyi Tekne Turları ile Çıkar

Bodrum koyları keşfine çıkmak bazen ulaşım bazen de mesafe gibi faktörler yüzünden biraz göz korkutucu olabilir. Zira bir bagaj dolusu eşya ile oradan oraya gitmek, sıcak havayı soluyarak, tozu dumana katarak ilerlemek ve haliyle gününüzü öldürmek özellikle kısıtlı vakti olanlar için biraz can sıkıcıdır.

İşte bu sebeple en eşsiz Bodrum koylarını görebilmek adına Bodrum Tekne Turu, Korsan Tekne Turu ya da Orak Adası Tekne Turu gibi seçenekler için rezervasyon yaptırmanız gerektiğini düşünüyoruz: Masmavi ve huzur dolu bir yolculuk eşliğinde eminiz ki gününüz baştan sonra muhteşem geçecek ve binlerce insanla dolup taşmamış nezih yerlerde yüzmenin tadını çıkaracaksınız!

Ayrıca daha özel ve lüks bir deneyim isterseniz Bodrum tekne kiralama hizmetinden de faydalanabilir ve kendi rotanızı kendiniz oluşturabilir, dilediğiniz koya dilediğiniz vakitte gidebilirsiniz!

Kısacası Bodrum koylarına gitmek için hem pek çok nedeniniz hem de pek çok ulaşım seçeneğiniz var!

Arkadaşlarınla Paylaş

Hakkımızda Kısaca

client-photo-1
Bi'Günlük Turlar

Yorumlar

Bir cevap yazın